tel.: 32- 32 42 200 | e-mail: cbid@cbid.pl

Co bytuje w wodzie ze studni?

2021.11.09

W dobie rosnących rachunków za wodę wodociągową, własna studnia wydaje się świetną opcją. Pełna niezależność od częstych awarii i niski poziom kamienia to kolejne zalety zainwestowania w niezależne ujście. Wydawać by się mogło, że własna studnia to prawdziwa sielanka zarówno dla portfela, jak i zdrowia użytkownika. Czy to prawda? Odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym wpisie.

Woda głębinowa - raj dla bakterii

Powszechnie uważa się, że pokarmy czerpane z naturalnych źródeł są bezpieczne dla ludzkiego organizmu. W przypadku wody, niekoniecznie jest to prawda. Czy jest ona pozbawiona kamienia i przykrego posmaku chloru?Owszem. Ich miejsce jednak zajmuje wiele drobnoustrojów, których nie widać gołym okiem.

Wody głębinowe to idealny habitat dla bakterii grupy coli. Chociaż naturalnie występują w układzie pokarmowym wielu organizmów, po przedostaniu się do innych układów mogą siać prawdziwe spustoszenie. Bakterie grupy coli nie żyją zbyt długo w wodzie, jednak rozmnażają się w zastraszającym wręcz tempie. Do głównych objawów zakażenia zalicza się biegunkę, nudności, gorączkę i zapalenie cewki moczowej. Identyczne symptomy odnotowuje się po spożyciu wody zanieczyszczonej paciorkowcami kałowymi. Te bakterie są też wyjątkowo niebezpieczne dla kobiet ciężarnych. Analiza mikrobiologiczna wody z różnych studni wykazała, że paciorkowce kałowe utrzymują się wgłębinach nawet do kilkunastu tygodni.

Szczególnie niebezpieczne mogą być studnie znajdujące się niedaleko gospodarstw rolnych i lasów. Często bywają one skażone laseczką zgorzeli gazowej. Są one wyjątkowo odporne na dezynfekcję i działanie środków bakteriobójczych. Podczas gdy zakażenie bakteriami grupy coli lub paciorkowcami kałowymi można szybko zwalczyć, laseczka zgorzeli gazowej wywołuje ciężką chorobę zakaźną. Regularne spożywanie skażonej wody może skończyć się martwicą mięśni, toksemią, a nawet śmiercią.

Skąd mieć pewność, że woda ze studni jest bezpieczna?

W przypadku podjęcia decyzji o wykopaniu własnej studni, warto zainwestować w badanie mikrobiologiczne wody. Jest ono przeprowadzane w profesjonalnych, laboratoryjnych warunkach. Pobrana próbka wody zostaje umieszczona w szalkach Petriego wraz z pożywką dla bakterii. Następnie każda z nich jest przechowywana w odpowiednich warunkach. Gdy kultury bakterii namnożą się, można przejść do analizy mikrobiologicznej wody. W tym celu używa się mikroskopu o powiększeniu 100x. Tak skoncentrowana soczewka pozwala na wykrycie, a także pełną diagnostykę znajdujących się w próbce bakterii.

Często jednak pada pytanie: ile kosztuje badanie wody ze studni? Ceny są uzależnione od stopnia zaawansowania wszystkich testów. Analiza parametrów mikrobiologicznych i fizykochemicznych wody wystarczy, aby spać spokojnie i nie martwić się o zdrowie. Cena takiego badania waha się między 100-200 zł. Bardziej zaawansowane pakiety obejmują również dokładną analizę kwasowości wody, a także jej smaku, koloru, zapachu i przewodności elektrolitycznej właściwej. Wykupienie kompletnego badania wody ze studni to inwestycja w zdrowie, a także komfort codziennego funkcjonowania.

 

powrót

Kontakt

CBiD 43-143 Lędziny, ul Lędzińska 8,
tel.: 32- 32 42 200, fax: 32-32 42 205
e-mail: cbid(at)cbid.pl
 

Godziny urzędowania: 7.00 - 15.00
 

NIP: PL6460008992, Regon: 271187920
SR w Katowicach, Wydz. Gosp. Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000067459

Podaj wynik: 17 - 4 =
© 2024 PROVECT. All Right Reserved